www.naciąganie.pl
    Profesjonalny serwis     naciągania rakiet
Strona główna





PROMOCJA

Yonex
Nanogy 95

Nanogy 95

Naciąg
+
naciągnięcie
=
60 zł.

Informacje o naciągach

 

Zasadniczo mamy dwie główne grupy naciągów:

Naciągi naturalne - to struny wykonane z jelit krowy, stąd nazwa "naturalne".

Naciągi syntetyczne - naciągi te wykonane są z materiałów syntetycznych.

Naciągi naturalne są wykonane z krowiego lub owczego jelita w bardzo skomplikowanym procesie. Ich najważniejsze cechy to doskonała elastyczność, niska utrata napięcia i żywotność. Są one bardzo drogie i wrażliwe na warunki atmosferyczne (temperatura, wilgotność powietrza). Jelita naturalne są nadal najbardziej grywalnymi naciągami wśród profesjonalistów; ostatnio specjalnie używane jako struny poziome w połączeniu z naciągami poliestrowymi.
Naciąg naturalny
Naciągi syntetyczne są najbardziej zaawansowanymi technologicznie produktami. Potwierdza to ich wysoka grywalność w porównianiu z naturalnymi naciągami. Korzyści z wykorzystania materiałów syntetycznych to większa trwałość i niekiedy nawet większa dynamika. Istnieje ogromna liczba różnych struktur i materiałów. Główne kategorie to:
Naciągi nylonowe są najczęściej stosowanymi typami naciągów. Naciągi te są jednymi z najbardziej rozsądnych i najbardziej zalecanych naciągów tenisowych na całym świecie. Struny są zazwyczaj wykonane z jednego rdzenia nylonu i otoczone warstwą ochronną włókien. Ze względu na swoje właściwości dynamiczne nylon (poliamid) doskonale nadaje się jako materiał na naciągi tenisowe. Duża liczba różnych typów konstrukcji (materiał ochronny i kąt opasanie rdzenia) wpływa na charakterystykę gry. Struny nylonowe z wieloma wartwami zewnętrznymi są uznawane za wyższej jakości niż struny z pojedynczymi warstwami ochronnymi. Warstwy ochronne zmniejszają utraty napięcia strun zwykle towarzyszące naciągom nylonowym. Struny nylonowe są odpowiednie dla graczy, którym towarzyszy normalne lub wysokie zużycie naciągu w rakiecie.
Naciąg nylonowy
Struny poliestrowe pokazują nam bardzo prostą strukturę. Są wykonane z jednego włókna poliestrowego otoczonego jedną cienką lub kilkoma powłokami. Ten typ konstrukcji to monofilament. Występują w różnych rozmiarach (1.10-1.35mm), które pozwalają wybierać pomiędzy różną elastycznością a poziomem trwałości. Naciągi poliestrowe są mało elastyczne i są dość sztywne w porównaniu z nylonowymi lub multifilamentowymi strunami, ale z drugiej strony stanowią one znacznie większą trwałość przy jednoczesnej małej grubości strun. Słabą stroną naciągów poliestrowych jest tendencja do utraty ich napięcia dość szybko, więc zmniejsza się kontrola i czucie po krótkim czasie gry. Struny poliestrowe są szczególnie zalecane dla graczy często zmieniających naciągi. Dla tych graczy naciągi poliestrowe oferują najlepszy współczynnik cena/wydajność. W ciągu ostatnich kilku lat ogromny wysiłek został położony na rozwój naciągów typu monofilament i wyeliminowania ich głównych słabości (strata napięcia i brak elastyczności). Coraz więcej mieszanki poliestru (co-poliester), zmieszane z wieloma innych materiałami, takimi jak węgiel lub metalowe włókna są opracowywane do modyfikowania cech gry. Obecnie niemal każdy producent wykonuje tego typu naciągi.
Naciąg poliestrowy
Naciągi wielowłókniste zostały zaprojektowane jak tylko to możliwe jako zbliżone do naturalnych jelit. Dlatego te naciągi przewyższają struny nylonowe, a proces ich produkcji jest bardzo skomplikowany. Wiele mikrowłókien jest skręconych razem ze sobą stanowiąc strunę, która jest otoczona odporną warstwą ochronną. Naciągi typu multifilament charakteryzują się wysoką elastycznością i dużą grywalnością i stoją na najwyższym poziomie wydajności wśród naciągów tenisowych. Głównym mankamentem naciągów wielowłóknistych jest tendencja do zrywania się kiedy tylko warstwa ochornna zostanie uszkodzona.
Naciąg wielowłóknisty
Naciągi o różnej strukturze połączone ze sobą mają zapewnić lepszą przyczepność piłki. Obecnie większość z tych naciągów umożliwia nadawanie piłce większej rotacji w połączeniu z dużą kontrolą. Niestety układ włókien i struktura zazwyczaj utrzymuje się tylko przez krótki czas i struny stają się gładkie. Innym minusem takiej konfiguracji jest jej krótka wytrzymałość.
Naciągi o różnej strukturze
Naciągi hybrydowe są stosunkowo nowymi typami naciągów na rynku. Wielu graczy jednak dało się przekonać w bardzo krótkim czasie, więc obecnie prawie 80% zawodników cyklu zawodowego używa hybryd. Naciąg ten jest połączeniem dwóch różnych naciągów dla strun pionowych i poziomych. Na rakiecie jako pierwsze niemal zawsze uszkodzeniu ulegają struny pionowe. To dlatego, że struny pionowe przesuwają się dużo bardziej niż struny poziome więc to struny poziome oddziałują na struny pionowe niczym piły, powodując wycięcia a nawet pęknięcia naciągu. Dlatego w hybrydowym naciągu zwykle wytrzymałe struny są używane jako struny pionowe (poliester, aramid/kevlar). Jako struny poziome zwykle używa się elastyczne struny syntetyczne lub naturalne jelita, aby zapewnić komfort i czucie. Hybrydy zapewniają doskonałe właściwości podczas gry. Istnieje niemal nieskończona iloœć możliwych kombinacji, co daje możliwość bardzo indywidualnych konfiguracji. Istnieją również hybrydy w zestawach zaproponowanych przez producentów naciągów tenisowych.
Naciągi hybrydowe

Aby uzyskać jak najwięcej z własnej rakiety konieczne będzie zrobić trochę więcej niż tylko korzystać z najlepszego naciągu. Wybór prawidłowego naprężenia jest tak ważny, jak wybór samej rakiety. Zgodnie z ogólną zasadą: im mocniej naciągniesz tym mniej mocy uzyskasz i większą kontrolę zdobędziesz. Z niższym napięciem można uzyskać więcej mocy, ale także utratę kontroli. W każdym przypadku należy spróbować różnych wartości naprężenia strun.

Aby pokazać wpływ różnych napięć i średnicy naciągu jaki może mieć na wydajność rakiety stworzono poniższe tabele:

moc kontrola wytrzymałość czucie komfort
naprężenie strun lżejsze więcej mniej więcej więcej więcej
mocniejsze mniej więcej więcej mniej mniej

moc kontrola wytrzymałość czucie komfort
średnica naciągu mniejsza więcej mniej mniej więcej więcej
większa mniej więcej więcej mniej mniej

Aby zwiększyć trwałość naciągu nie należy narażać rakiety na działanie skrajnych temperatur lub wilgoci. Dlatego należy zawsze trzymać rakietę w specjalnej torbie do przechowywania rakiet. Aby chronić główkę rakiety można użyć taśmy ochronnej. Jest to użyteczne jeśli gra się na kortach ziemnych lub jeśli naciąg rakiety nie wystarczająco chroniony jest przez główkę rakiety. Struny tracą elastyczność z czasem, jednego typu naciągi szybciej a innego typu naciągi wolniej. Ma to negatywny wpływ na grywalność. Generalnie nie powinno się grać jednym naciągiem dłużej niż 2 do 3 miesięcy. Po upływie tego czasu należy wyciąć naciąg i założyć nowe struny.
 

Sugestie dotyczące typu naciągów do rakiet tenisowych:

Dla początkujących: naciągi nylonowe.
Dla średnio-zaawansowanych: naciągi nylonowe, naciągi wielowłókniste, naciągi o różnej strukturze, hybrydy.
Dla seniorów: naciągi wielowłókniste.
Dla zawodowców: naciągi poliestrowe, hybrydy.

 

W przypadku rakiet badmintonowych i squashowych mamy do czynienia głównie z naciągami wielowłóknistymi.


 
Strona głównaUsługiSprzętOferta naciągówInformacje o naciągachWspółpracaPrzyjaciele Kontakt